Medzinárodný maratón mieru 2012 Košice

Bang.sk

Tento víkend sa v Košiciach uskutočnil už 89. ročník Medzinárodného maratónu mieru, ktorý je najstarším v Európe. Keďže aj maratón je svojím spôsobom extrémny šport, pretože na zdolanie 42 km dlhej trate je potrebné mať extrémnu dávku výdrže, nechýbali sme na ňom ani my ;). Na tomto ročníku padlo hneď niekoľko rekordov, či už v počte zúčastnených bežcov alebo v zabehnutých časoch víťazov maratónu. Okrem hlavného preteku mohli diváci vidieť aj bežcov amatérov v podobe rodičov so svojimi deťmi, karatistov či členov teamu amerického futbalu a mnohých iných v tzv. minimaratóne, ktorý sa bežal na dĺžku 4 km. Taktiež korčuliari, handbikeri a vozičkári sa zúčastnili pretekov a odjazdili svojich 20 km a bežci polmaratónu o kilometer viac.

No poďme však spať k hlavnému preteku. Ani tento rok nás nesklamali bežci z africkej Keni, ktorí okrem dvoch miest obsadili prvú desiatku a na zvyšných dvoch priečkach sa umiestnili reprezentanti Etiópie. Čas víťaza KIMAIYO Lawrence Kimwetich z Kene 2:07:01 je novým traťovým rekordom! Najlepším slovenským reprezentantom bol Jozef Urban, ktorý zo stratou 18 minút na víťaza obsadil skvelé 11. miesto.