Lefrancois zvíťazil na XAWAX EUROPE STARS SUPERCROSS TOURNAMENT!


Bang.sk

Supercross Košice 2015

XAWAX EUROPE STARS SUPERCROSS TOURNAMENT sa zapísal do histórie motocyklového športu na Slovensku vo veľkom štýle. Pred 7000 divákmi v Košickej Steel Aréne zvíťazil Francúz Charles Lefrancois (24) pred svojim krajanom Mickaelom Musquinom (31) a tretím Španielom Joanom Crosom (24). Čech Martin Michek (26) sa prebojoval do semifinále, ale po dramatickom súboji s Crosom sa tešil až zo 4. miesta.„ Od začiatku som veľmi chcel vyhrať! V meranom tréningu som urobil najlepší čas na kolo a to ma posunulo rovno do štvrťfinále. Dostal som divokú kartu, keďže jeden jazdec zo 16tky, Javi Fernandez, sa nedostavil kvôli snehu v Španielsku, a tak som musel zdolať len troch: Roptina, Crosa a na záver aj Musquina. Som naozaj rád, že víťazstvo patrí mne. Ďakujem za výbornú organizáciu a verím, ma organizátori pozvú aj o rok. Tento prvý ročník bol proste skvelý.“ povedal víťaz Charles Lefracois.

stupne
„Myslím si, že trať bola postavená veľmi situačne – keď ju porovnám so supercrossovými traťami u nás vo Francúzsku, tak bola ľahká, oveľa menej technická. Ale práve na takýchto tratiach sa ukáže aj najmenšia chyba a môžu sa tu zrovnať motocrossoví jazdci so supercrossovými. Bolo to naozaj skvelé hlavne pre publikum – mal som pocit, že sa skvelo bavili, aj keď som nerozumel, čo kričali. Čo sa týka môjho finálového súboja s Lefrancoisom, tak som nevedel, čo mám čakať – vždy keď spolu jazdíme, je to zhruba narovnako. Raz je lepší on a inokedy ja. Myslím, že sme na podobnej jazdeckej úrovni, záleží teda len od toho, komu ako sadne trať – no a dnes bol ten šťastnejší Charles.“ Vyjadrila sa na tlačovej konferencii po pretekoch strieborný, Mickael Musquin.

Najdlhšiu cestu na Slovensko absolvoval Joan Cros zo Španielska. S Martinom Michekom predviedli veľmi agresívne jazdy, dokonca jedna sa musela opakovať po vyblokovaní Crosa von z trate. Prvú vyhral Michek, druhú Cros a v opakovanej tretej jazdce to bol Cros, ktorý uvidel šachovnicu ako prvý a získal tak tretie miesto:
„Prísť na Slovensko sa jednoznačne oplatilo. Malo to úroveň a užíval som si súboje, najmä ten s Michekom. Obaja sme veľmi chceli a nič sme si nedarovali. Raz vyblokoval on mňa, potom ja jeho, proste taký je supercross. Po pretekoch si však vždy podáme ruky a sme kamaráti. Formát Head to Head, teda jeden na jedného, má svoju dynamiku a divák sa môže sústrediť na jazdu dvoch jazdcov. Vždy keď som išiel s Michekom do konfrontácie, doslova som počul ako dav okolo mňa až zhíkol. Takáto show ma baví “Martin Michek bol miláčikom publika v Steel Aréne. Robil show pre divákov a aj v čase, kedy by iný odišiel so zvesenou hlavou, sa Martin vybral pešo na trať a burcoval publikum. Sám sa k tomu vyjadril jednoducho:
„Košická hala mi ležela u nohou :)) , Supr diváci , Supr souboje prostě paráda a techto závodu ať je více.“


cros

Juraj Popovicz (21), ako jediný Slovák v súboji si počínal statočne. Hneď v prvom vyradzovacom pavúkovi nastúpil proti Michekovi, a tak sme ho mali možnosť vidieť len v dvoch jazdách predtým ako vypadol. Keďže Juraj je členom HoleShot Punx, neskôr počas prestávky predviedli spoločne s Reném Sekelským grotesknú jazdcu na motorkách po supercrossovej trati v štýle Goon ride. Ťahaním slamy za motorkou, smiešnym pracovným oblečením či fingovanými pádmi vyvolávali u divákov škodoradostné úsmevy.


Prvý Supercross na Slovensku poctil svojou návštevou aj Dakarista Ivan Jakeš, ktorý prišiel podporiť iniciatívu organizátorov pustiť sa to takého veľkého sústa, akým supercross určite je. Okrem neho v show vystúpila aj jazdecká skupina HoleShot Punx, tanečnice Grimmy, jazci na pitbajkoch YCF to všetko pod režisérskou taktovkou Rolanda Vraníka.


Na záver XAWAX EUROPE STARS SUPERCROSS TOURNAMENTu sa hrala francúzska hymna víťaza, kedy celá Aréna z úcty stála a rozdávali sa aj tombolové ceny. Hlavnú výhru, Pitbike od spoločnosti YCF, dnes vlastní hrdý Košičan.
„Bol to prvý ročník, samozrejme že vidím ešte veľa priestoru na zlepšenie, ale musím priznať, že som spokojný. Po dvoch dňoch strávených navážaním hliny a stavby trate som celú show sledoval ako divák zo sektoru oproti štartu – užil som si napätie, súboje aj zábavu. To čo k tomu patrí tam bolo. Teraz už len dať Steel arénu do pôvodného stavu a môžeme si vydýchnuť“ zasmial sa po skončení show René Ražek, promotér a organizátor z ATV teamu.Výsledky

Výsledky z meraných tréningov.

Navrh bilboard_Supercross_nova

Autor foto: Jaroslav Glovičko