SPARTAN RACE Vechec 2014


Bang.sk

spartan-7

M. Ivančo o Spartan Race: Neviete, ako sa voláte, iba sa modlíte, aby ste vybehli


„Liberec na zjazdovce byl easy,“ partia českých pretekárov. „Ten kopec tu máte stále alebo ste ho postavili iba kvôli súťaži? To je šialené,“ jeden zo súťažiach takto reagoval na profil trate. „Už viem, ako vyzerá peklo, mama nechcem ísť do pekla, mama už Ťa budem počúvať,“ namakaný chlapík po 30 burpees. „Traja sme vybehli, traja sa do cieľa vrátime,“ dvojica, ktorá čakala na kamaráta počas trestných angličákov. „Keď si šťastný, tlieskaj rukami,“ vysvetlenie traťového rozhodcu, ako sa robia správne burpees. „Vidím anjelov, asi som zomrel,“ kompliment v cieli pri preberaní medaily pre nádherné v bielom oblečené Bohyne krásy. Toto je len časť (publikovateľných) dojmov z víkendového Reebok Spartan Race vo Vechci. Kategória Sprint ponúkla na 6,8-kilometrovej trati s viac ako 15 prekážkami neopakovateľné adrenalínové dobrodružstvo. So „Sparťanom“ je to totiž ako s Malým princom. Môžete ho čítať 1000-krát a stále v ňom objavíte niečo nové...


spartan-2

Vo Vechci zvíťazil slovenský spartanský kráľ Peter Žiška. Na zdolanie trate potreboval čas 41:03, pričom druhého v poradí Michala Rajniaka zdolal o viac ako tri minúty. Po dobehnutí do cieľa okamžite bez vydýchania vyhovel prosbe šiestich slečien o spoločnú fotografiu... „Po Valčianskej doline, kde bol problém s vyznačením trate, si teraz dali organizátori záležať, pričom chválim i počet občerstvovačiek, preto môžem úroveň organizácie prirovnať napr. ku Kolínu v Nemecku. Vo Vechci to dnes bolo crossové, čo mi vyhovuje, i keď na môj vkus vládlo trošku horúce počasie. Novou prekážkou bolo chodenie po kolíkoch, ale skôr ma to potešilo, ako zaskočilo. Tí, ktorí ešte len pôjdu behať, sa môžu tešiť,“ hodnotil P. Žiška.


V sobotu absolvoval P. Žiška svoj trinásty Spartan Race. Vo Vechci sa predstavil aj pred rokom, kedy sa súťažilo v kategórii Beast (25 km a 30 prekážok) a rovnako ani vtedy nenašiel na trati konkurenciu.„Najťažší a najemotívnejší bol pre mňa práve Spartan pred rokom vo Vechci, čo boli moje druhé preteky, kde som vyhral. Vtedy som naozaj išiel cez seba... Ľudia, ktorí nemajú toľko natrénované, sa však dočkajú dokonalého zážitku s kŕčmi, pochybnosťami a vzápätí posunutím možností vlastnej motivácie na nový level aj na tomto takmer 7-kilometrovom okruhu. A čo pochopia v cieli? Každý nájde sám seba. O mesiac idem do Ameriky a tam sa nájdem určite aj ja“ dodal s úsmevom P. Žiška.

spartan-1

Z domácich pretekárov dobehol ako prvý a celkovo tretí majster sveta v skijoringu, majster Európy v canicrosse a viacnásobný slovenský šampión v duatlone Michal Ivančo zo Spartan Patriot Teamu Slovakia. V piatok na svojom facebookovom profile zverejnil informáciu „Júl 2014: Run - 285 km, Bike - 780 km, Swimming - 7 km“. A predsa priznal, že vo Vechci si siahol na dno..„V kopcoch to nemalo nič spoločné s behaním. Neverím, že by tam niekto bežal... Okrem toho, zbehnúť na 150 metroch s 50-kilovým vrecom dole a potom vybehnúť s ním hore dá človeku brutálne zabrať. Keď bežíte hore, neviete, ako sa voláte, len sa modlíte, aby ste vybehli, i keď teraz to bolo ľahšie, lebo hneď išiel zbeh, kým pred rokom sa ešte pokračovalo v stúpaní,“ vysvetľoval bezprostredne po dobehnutí M. Ivančo.

Jednoduché to však, podľa M. Ivanča, nebolo ani pri technických prekážkach, ako kráčanie po kolíkoch v polmetrovej výške, kde sa pri mokrej obuvi žiadala maximálna koncentrácia. Zradne pôsobil tiež ostnatý drôt, pretože cieľ bol na dohľad a v súboji s časom sa rátala každá sekunda. Podceniť akýkoľvek detail mohlo mať z pohľadu konečného poradia svoje následky. Rozdiel medzi druhým a piatym bol totiž iba dva a pol minúty.„Spartan je o prekonaní samého seba, a to som mal celý čas v hlave. Ďalšou výzvou sú pre mňa 25-kilometrové Donovaly, kde bude treba bežať s rozumom, ale teším sa na tento zážitok, nech sa deje na trati čokoľvek,“ zdôraznil M. Ivančo.

spartan-5


Organizáciu, prírodnú scenériu a atmosféru vo Vechci ocenil aj Sean Meehan z Írska. V dave nenápadný chlapík je však top atlétom, ktorý má za sebou hneď niekoľko výnimočných výkonov v podobe ultramaratónov. Na východe Slovenska bol v sobotu prvýkrát a trať si prebehol vo štvrtok, aby ju prekontroloval. Na stupnici náročnosti od 1 do 10 ju oznámkoval osmičkou.„Veľmi sa mi páči entuziazmus ľudí, a najmä dobrovoľníkov, ktorí tu zabezpečujú servis. Cením si, že pretekári idú na plný plyn, všetci poctivo dodržiavajú pravidlá, nikto si nič nezľahčuje, čím je vlastne duch Spartan Race naplnený do bodky. Vážim si naozaj každého, kto zdvihol svoj zadok z gauča a prišiel niečo urobiť pre seba, aby bol viac fit,“ chválil Sean Meehan.

Najvyššou kategóriou v rámci série Spartan Race je Death Race. Preteky trvajú 48 hodín a 90% pretekárov ich nedokončí. S. Meehan ich zvládol...
„Pri Death Race už nejde iba o fyzickú vytrvalosť, ale v prvom rade dostane zabrať vaša mentálna kondícia. Keď nevládzem, a nevládzu všetci, musím nájsť vnútornú silu, aby som sa vyhecoval urobiť ešte jeden a potom ďalší extra krok navyše. Ak sa pýtate, čo mi dodáva energiu, priznám sa, že entuziazmus ľudí. Chcem dokázať nielen sebe, ale aj im, že človek má v sebe oveľa väčší potenciál, ako si niektorí o sebe myslia, len ho musia v sebe objaviť a vtedy môžu vo svojom život zmeniť k lepšiemu všetko, na čo pomyslia,“ pripomenul S. Meehan.spartan-3

Autor: Imrich Makó

Zdroj foto: Imrich Makó

Galéria