Speed-flying/riding


Bang.sk

Speed-flying je nový zimný šport, ktorý vytvorili paraglidisti a parašitusti hľadajúci vzrušujúce spojenie medzi lietaním po kopcoch a plachtením vzduchom. Priekopníci tohto športu niekoľko rokov použivali parašutistické vybavenie alebo modifikované kity. Dnes sa používajú špeciálne navrhnuté SpeedFlying krídla a klzáky.

Spojenie kĺzavého letu a lyžiarskych oblúkov prináša úplne nový rozmer z klesania dole svahom.

Je to vzrušujúci šport, ktorý nadchne a fascinuje tak účastníkov, ako i divákov. Táto nová zábavka vzala svahy útokom, rýchlo priťahuje stále viac a viac nadšencov, pretože fascinujúca emócia tohto športu neustále expanduje po celej Európe! Najprv vo Francúzsku, kde vznikol Speed-flying, ale teraz aj vo Švajčiarsku a Rakúsko s Talianskom a Nemeckom nezostávajú pozadu. Speed-riding, patrí do rovnakej ligy ako parašutizmus a BASE jumping. Je tiež veľmi nebezpečný s vysokým rizikom zranenia alebo dokonca smrti. Krídla v rukách najlepších flyers môžu dosiahnuť rýchlosť vyššiu ako 100 km/h, ale normálne sa pohybuje medzi 35 a 70 km/h, a na rozdiel od paraglidingu nemáte bezpečnostný padák, ak niečo nevychádza podľa plánu.

Speed-flying alebo Speed-riding?

V posledných rokoch sa štandardizovali definície týchto dvoch stále pomerne nových extrémnych zimných športov.
Speed-riding je lietanie dole snehom pokrytým svahom s lyžami na nohách a s častým kontaktom so zemou.
Speed-flying je lietanie ponad svahom, bez dotyku snehovej pokrývky až do pristátia.
Avšak speed-flying sa používa na zovšeobecnenie definície, a tak zahŕňa flying,riding aj všetko medzi tým.Zdroj : speed-flying.com
Video: youtube.com
Foto: picasawe.google.com