Z Vesmíru voľným pádom rýchlosťou zvuku!


Bang.sk

Felix Baumgartner chce znovu posunúť hranice ľudských schopností a zručností. Tentoraz mieri naozaj vysoko. Až do vesmíru. Chce sa totiž stať prvou človekom v histórii, ktorý svojím telom prelomí rýchlosť zvuku!

Za pomoci špeciálnej kapsule a teplovzdušného balóna vystúpi do najvyšších vrstiev stratosféry. Minimálne by chcel dosiahnuť výšky 36 kilometrov nad zemským povrchom, aby potom vďaka špeciálne vyvinutému tlakovému skafandru skočil voľným pádom a dosiahol rýchlosť viac ako 1 Machu. A následne samozrejme pomocou padáku bezpečne pristáť na zem. Ak sa všetko podarí podľa plánu, misia Red Bull Stratos prekoná štyri svetové rekordy naraz. A predovšetkým aj vďaka dátam získaným z tohto projektu budú môcť špičkoví vedci posunúť štandardy leteckej bezpečnosti ďalej a odhalí ďalšie možnosti lietania.

Je to už 50 rokov, kedy plukovník US Air Force Joseph Kittinger skočil z výšky takmer 32 kilometrov nad zemským povrchom a otvoril tak dvere pre skúmanie vesmíru. Je to práve jeho rekord, ktorý je stále neprekonaný a ktorý by mu Felix rád vzal. Kittinger k tomu hovorí: "Mnoho ľudí sa v minulých päťdesiatich rokoch pokúšalo zlomiť moje rekordy a mnohí to neprežili. Teraz ale verím, že vďaka unikátnym testom a s úplne jedinečným tímom, nesmiernemu úsiliu Red Bullu a Felixovým výnimočným schopnostiam Red Bull Stratos uspeje. "

Z Baumgartnerových kúskov je asi najznámejší ten, kedy za pomoci karbónového krídla preletel kanál LaManche. "Toto je ale naozaj skok do neznáma. Nikto presne nevie, čo s ľudským telom urobí prechod na nadzvukovú rýchlosť. Zrejme sa to čoskoro dozvieme. A budúce vesmírne projekty potrebujú nájsť cestu, ako v prípade núdze opustiť loď vo veľkej výške, " dodáva na vysvetlenie Baumgartner.

Dr Jonathan Clark, ktorý bol ako doktor na šiestich vesmírnych misiách raketoplánov hovorí, že okrem unikátnych dát možno nájsť na projekte aj ďalšie veci. "Myslím, že Red Bull Stratos by mohol byť veľkou inšpiráciou pre mladšie generácie. Felix je podobným priekopníkom, akými boli kedysi prvé kozmonauti. "Zdroj: redbull.cz
Video: youtube.com
Foto: picasaweb.google.com