Interview: Miriam Zavacká - nádejná slovenská motocrossárka


Bang.sk

miriam zavacká - motocross rider (16)

Extrémne športy sa stávajú na Slovensku čoraz viac populárne. Bezpochyby medzi ne patrí aj motocross. Väčšina z nás si predstaví typicky mužský šport. No ani zďaleka to nie je pravda. Po celom svete nájdeme veľa šikovných, ambicióznych báb, ktorých tento šport zaujal natoľko, že sa stal súčasťou ich života.  Jednou z nich je aj nádejná slovenská motocrossárka Miriam Zavacká, ktorú si dnes bližšie predstavíme v našom rozhovore.


KRÁTKE BIO:


Meno a priezvisko: Miriama Zavacká
Vek: 19 rokov
Motorka: Honda CRF-250r r.v. 2007
Obľúbená trať: Široké, Beckov

 • Ahoj Mirka. Ďakujem, že si prijala naše pozvanie na rozhovor. Aj keď v slovenskom MX svete si už známa, skús sa prosím na úvod predstaviť.


Ahojte. Som obyčajné, mladé, usmievavé a komunikatívne dievča, ktoré sa venuje netradičnému koníčku.  Pochádzam z Popradu. Medzi moje záujmy patrí šport, pečenie, zábava a rada si zamakám v posilňovni ...
 • Si jednou z mála žien, ktoré sa na Slovensku venujú motocrossu. Ako si sa k tomuto športu dostala ??


K motocrossu som sa dostala prostredníctvom môjho otca, ktorý ma ako 13 ročnú zobral na môj prvý motokrosový pretek do Malého Šariša. Už vtedy sa  mi zvuk motoriek a vôňa benzínu veľmi zapáčila.  Moju túžbu po motocrosse ešte viac znásobila mladá pretekárka, ktorá v Malom Šariši jazdila.  Netrvalo dlho a moja túžba po vlastnej motorke sa naplnila. Dostala som  motorku s objemom 50cm³.


miriam zavacká - motocross rider (15)

 • Pri svojich začiatkoch si nemala strach, predsa ide o tvrdý šport. Nebála si sa pádov a nepríjemných úrazov ?


Ani nie. Na takéto veci nemôžem myslieť, ak chcem robiť motocross. Od mala som milovala šport,  takže vždy som mala rozbité kolená.
 •  Kto ťa najviac podporoval a viedol k tejto záľube ?


Najviac ma podporoval môj otec, ktorý do toho dával všetko. Podporuje ma stále, za čo mu veľmi krásne ďakujem.
 • Veľa jazdcov má svoj vzor, ktorý ich inšpiruje.  Ty nie si určite výnimkou.


Mojím vzorom je známa americká pretekárka Ashley Fiolek. Táto úspešná motocrossárka aj napriek svojmu hendikepu (hluchote), začala jazdiť od 3 rokov na malej motorke s objemom 50 cm³. V 7 rokoch začala jazdiť už súťažne. Momentálne má 22, stále jazdí a zdokonaľuje sa. Je mojím veľkým vzorom. Aj z tohto dôvodu nosím na motorke jej štartovné číslo 67.


miriam zavacká - motocross rider by bang.sk (14)
 • Je o tebe známe, že štartuješ bez klubovej príslušnosti. Bola si niekedy členkou nejakého klubu?


 Za obdobie v ktorom sa venujem motocrossu som bola členkou motocrossového klubu iba raz. Momentálne už jazdím sama za seba.
 • Čo ťa k tomu viedlo ?


Hlavným dôvodom bol postupný rozpad môjho pôvodného klubu. Nemala som žiaden dôvod ostať tam. Taktiež sme uvažovali o založení vlastného klubu. Nevieme sa však rozhodnúť, keďže aj do toho je potrebné vrážať financie a tých je málo.


miriam zavacká - motocross rider (5)

 • Je známe, že tento šport nie je lacný špás. Ako to finančne zvládate ?


Väčšinu vecí financuje rodina, známi a snažím sa prispievať aj ja. Momentálne však  mám aj podporu, ktorá mi zabezpečuje nevyhnutné potreby  k jazdeniu, čo mi veľmi pomáha. Sú to veci bez ktorých sa tento šport nedá robiť ako pneumatiky, benzín, nafta, zľavy na oblečenie a pod. Týmto by som veľmi rada poďakovala firmám Mitas, Tatramoto, Oneal, Hennel preklady, Eres racing.
 • Je ťažké si nájsť sponzorov v tejto oblasti ?


Samozrejme. Najťahšie je samotné odhodlanie sa opýtať, napísať alebo kontaktovať spoločnosti a presvedčiť ich o tom, že práve vy ste ten pravý. Motocross na Slovensku nie je veľmi známi. Nepropagujú ho ani v televízii, kde by mohli byť partneri odprezentovaný. Takže je veľmi ťažké niekoho nájsť.


miriam zavacká - motocross rider (14)

 • Máš za sebou už veľa úspešných pretekov, na ktorý z tvojich úspechov si najviac hrdá ?


Pretekov mám za sebou naozaj veľa, no ten skutočný úspech ešte neprišiel. Verím, že ak sa budem naďalej snažiť a zdokonaľovať, raz na seba budem hrdá. Ale mojim najväčším úspechom bude, ak mi otec povie, že to všetko nebolo zbytočné.
 • Aké máš motocrossové plány do budúcna a čo by si chcela v tejto sfére dosiahnuť ?


V jazdení chcem určite pokračovať ďalej. Rada by som sa v ďalšej sezóne zúčastňovala aj Meteor Cupu v Českej republike, kde majú ženy svoju vlastnú kategóriu. Všetko záleží aj od toho, či si nájdem nejakých nových sponzorov, ktorí ma budú podporovať. Taktiež mám záujem si na ďalšiu sezónu zaobstarať novú motorku. Ponúkne mi nové možnosti progresu.


miriam zavacká - motocross rider by bang.sk (15)   • Je známe, že sa na Slovensku motocrossom nedá živiť. Čomu by si sa chcela venovať vo svojom profesnom živote ?
Chcela by som vyštudovať Akadémiu Policajného zboru a stať sa policajtkou.
 • Čo by si na záver poradila babám, ktoré možno uvažujú, že sa dajú na tento šport ? Odporúčila by si im ho ?


Myslím si, že na takýto šport netreba dievčatá nútiť. Ja viem, že keď niekto niečo chce a má možnosť, bude to robiť. Všetko ostatné sú len výhovorky :) A tým dievčatám čo už na Slovensku jazdia držím silno palce a som na nich pyšná.


Miriam, ďakujeme za rozhovor a nech ti to jazdí.


miriam zavacká - motocross rider (4)

Autor: Veronika Takácsová
Foto: Archív Miriam

Galéria